Translate

piątek, 27 grudnia 2013

Trening siłowy z kettlebell.

Święta przeminęły w pięknej, pogodnej, wesołej i szczególnej atmosferze, jako że to pierwsze Bożenarodzenie naszego młodszego synka. Wciąż świętujemy, bo jeszcze nie udało nam się spotkać wszystkich serdecznych przyjaciół i znajomych :-) . To tylko mała wzmianka odnośnie tego wyjątkowego czasu, który trzymał mnie tak zatopioną w obowiązkach, że nie miałam ani chwili by tu zaglądnąć.

Oczywiście Św.Mikołaj przybył i do mnie... Bywam bardzo grzeczna i dobra dla ludzi. Uważam , że dostajesz od bliźnich, to co im dajesz :-)
Pośród różnorakich prezentów, znalazł się kttlebell (bańka, dzwon, odważnik kulowy), 8kg ciężarek z uchwytem. Piękny, kobiecy, różowy ... hehe tylko trochę ciężki. Ale mam nadzieję, rozwinąć przy nim swoją siłę, bez zbędnego rozrostu mięśni.


Jestem zupełnie początkująca w tym rodzaju treningu, więc wykonałam zestaw ćwiczeń przeznaczony do zapoznania się z tym odważnikiem.
Najlepiej byłoby mieć osobistego trenera do tego typu treningu, aby nie zrobić sobie krzywdy i by sprawdzał czy wykonujemy ćwiczenia prawidłowo. Ja dużo ćwiczę i stwierdziłam, że z pomocą wskazówek instruktorów z poniższych filmików, jestem w stanie zrobić podstawowy trening z kettlebell.Muszę powiedzieć, że z 8śmioma kilogramami nie jest lekko, ale ruchy są dostosowane tak, że raczej nie sprawiały mi trudności. Polecam użycie sportowych rękawiczek przy tym treningu, bo ja dzisiaj mam bąble na wewnętrznej stronie dłoni :D

Koncepcją tego treningu jest rozwój wytrzymałości, siły, elastyczności, balansu, propriocepcji atakując zarówno system mięśniowy jak i sercowo-naczyniowy. Ćwiczenia z tym przyrządem, dają wiele korzyści:
  • Żelazna kondycja i wytrzymałość- ciało uczy się pracować, jako nieodłączna jednostka
  • Wzrost odporności na urazy
  • Stymulacja różnych systemów produkcji energii: aerobowych i anaerobowych
  • Poprawa mobilności i zakresu ruchowego stawów
  • Zwiększanie siły bez konieczności zwiększania masy mięśniowej
  • Usprawnia funkcjonowanie ciała, poprawia koordynację
  • łączy trening 'cardio' i 'siłowy'
  • Kettlebells mogą być rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zmieścić ćwiczenia cardio, siłowe i elastyczności w już i tak przeładowanym planie dnia. Ze względu na intensywną naturę, czas ćwiczenia powinien być krótki. A najlepsze jest to że ze względu na rozmiar i poręczność trening można przeprowadzić nawet w sypialni.
  • Większe spalanie tłuszczu. Tłuszcz pokonany na trzech frontach. Po pierwsze machanie ciężarami, powoduje wysoki koszt mataboliczny. Po drugie to ćwiczenia siłowe powodują zwiększenie masy mięśniowej, która spala kalorie z całodniowych zapasów, poprzez zwiększenie metabolizmu spoczynkowego. Wreszcie połączmy to z efektem spalania tłuszczu, jaki wywołuje hormon wzrostu, który jest stymulowany przez tego typu kompleksowe ruchy angażujące całe ciało. Nie ma lepszego sposobu na spalanie tłuszczu.
 Tutaj załączam tabelkę jak dobrać wagę kettlebella:

Miałam duży ubaw z tym odważnikiem :D oraz kilka groźnych sytuacji, gdzie myślałam, że spuszczę go sobie na głowę. Jednak udało mi się ukończyć trening bez żadnych urazów :-)
Jeszcze pokażę Wam filmik z Jillian Michaels (trenerka fitness, którą bardzo lubię). Kiedyś wykonywałam go ze zwykłymi ciężarkami i wtedy pierwszy raz zobaczyłam tam, że ona używa właśnie kettlebella. Komentując, że jest niesamowicie efektywny!
Nie byłam jednak w stanie zrobić jej propozycji, bo jest już przeznaczona dla bardziej zaawansowanych w tym temacie. Ogólnie bardzo spodobało mi się wymachiwanie tą 'żeliwną kulą' i na pewno będę często wracać do tego :-)Także kochany Mikołaju (którego spotkała moja przyjaciółka ;-) ) bardzo Ci dziękuję!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz