Translate

piątek, 8 listopada 2013

Błonnik.

Moja aplikacja, której od czasu do czasu używam do liczenia spożytych kalorii, ciągle wspomina o błonniku. Kiedy moim śniadaniem jest owsianka na mleku z jogurtem (moja ulubiona śniadaniowa opcja) pojawia się powiadomienie z wykrzyknikami: twój poranny posiłek zawierał zbyt mało BŁONNIKA. Zawsze to lekceważyłam, a dzisiaj wyczytałam, że jednak warto wzbogacić śniadanie w ten składnik pokarmowy.
Błonnik (włókno pokarmowe) mianowicie usprawnia pracę układu pokarmowego (zapobiega zaparciom i biegunkom), wchłania wodę i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek pokarmu.
Sprzyja redukcji masy ciała, poprzez wydłużenie czasu rozdrabniania i żucia pokarmu, co powoduje wcześniejsze osiągnięcie uczucia sytości.
Utrudnianie trawienia i wchłaniania, co zmniejsza wykorzystanie energii z pożywienia (w przybliżeniu 1g włókna pokarmowego zmniejsza wchłanianie energii z pożywienia o 0,17%, zwiększając masę kału o 3,5g).
Daje uczucie sytości, związane z wypełnieniem i możliwością pęcznienia w żołądku oraz zwiększa wydalanie tłuszczu z kałem.
Stabilizuje poziom glukozy we krwi, za czym idzie obniżenie apetytu na słodycze.
Zmniejsza też wchłanianie węglowodanów.
Obniża poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi.
Pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie i nawet substancje rakotwórcze (np. poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny znajdujące się w jabłkach, porzeczkach i innych owocach pod warunkiem, że nie są one nadmiernie pryskane).

Źródłem błonnika pokarmowego są rośliny. Wszystkie rośliny zawierają błonnik, choć niektóre mają go niewiele, a inne bogate są zarówno w błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Nawet poszczególne części jednej rośliny mają różną zawartość błonnika. Na przykład śliwki mają grubą skórę obejmujących soczysty miąższ. Skóra śliwka jest źródła błonnika nierozpuszczalnego, natomiast wewnątrz miąższu znajduje się dużo błonnika rozpuszczalnego

Źródła błonnika rozpuszczalnego:
 • rośliny strączkowe (fasola, soja)
 • owies
 • niektóre owoce i soki owoce (śliwki, banany, miąższ jabłek i gruszek, morele, brzoskwinie)
 • niektóre warzywa takich jak brokuły, marchew, karczoch, brukselka, kalarepa, pasternak)
 • bulwy korzeni i warzyw korzeniowych, takich jak słodkie ziemniaki i cebula (skórki są źródła błonnika nierozpuszczalnego)
Źródła błonnika nierozpuszczalnego:
 • żywność pełnoziarnista
 • otręby z pszenicy, kukurydzy, jęczmienia
 • orzechy
 • skórka ziemniaków
 • nasiona (dyni, słonecznika, sezamu)
 • warzywa, takie jak kalafior, kapusta pekińska, szpinak, pomidory
 • niektóre owoce w tym maliny, agrest, kiwi, awokado, banany 
Zaczęłam więc dodawać do owsianki w/w owoce i staram się przygotowywać ją z otrębów pszenicznych, ale nie zawsze mam czas, a wtedy używam błyskawicznej, smakowej owsianki w saszetkach.

Moja aplikacja dodaje, że powinniśmy spożywać 30-40 g błonnika dziennie.
I pamiętajmy, by nie przesadzać, bo oprócz wyżej omówionych korzystnych działań włókna pokarmowego trzeba pamiętać, że zwiększenie jego ilości w diecie może powodować utrudnienia w przyswajaniu niektórych składników mineralnych takich jak: wapnia, żelaza, magnezu, cynku, miedzi oraz witamin z grupy B, D. Jednak zmiany w bilansie składników mineralnych i witamin mogą po pewnym czasie ustępować, co związane jest z adaptacja przewodu pokarmowego do diety wysokobłonnikowej (bogatoresztkowej).

To wszystko odnośnie błonnika, mam nadzieję, że komuś te wiadomości się przydadzą :-)

Ciepło pozdrawiam, 
B.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz